Hoppa till innehållet
MeetAndPlay

Delstat · OpenStreetMap och offentliga källor

Banor i Guanajuato: alla städer, på en karta

Platser
115
Kartlagda banor
161
Städer
25
Sport
Karta över Guanajuato med en punkt för varje stad med banorListan bredvid kartan har samma platser, som text.

León

29 platser · 24 banor

Se staden
Platser per stadValdTryck på en punkt© OpenStreetMap

25 städer

Sortera

Tryck på en stad för att se alla platser på kartan.

  1. León

    Tennis 4 · Pickleball 4 · Padel 17 · Squash 1 · Sjumannafotboll 2 · Basket 4 · 24 banor

    Granskad guide
    29 platser
  2. Guanajuato

    Tennis 6 · Padel 1 · Sjumannafotboll 1 · Basket 8 · 14 banor

    14 platser
  3. San Miguel de Allende

    Tennis 11 · Pickleball 4 · Padel 5 · Sjumannafotboll 1 · Basket 1 · 36 banor

    14 platser
  4. Celaya

    Tennis 4 · Padel 3 · Squash 1 · Basket 5 · 21 banor

    10 platser
  5. Irapuato

    Tennis 1 · Padel 5 · Sjumannafotboll 2 · Basket 2 · 20 banor

    10 platser
  6. Moroleón

    Tennis 1 · Padel 1 · Squash 1 · Basket 5 · 10 banor

    6 platser
  7. San Luis de la Paz

    Tennis 1 · Sjumannafotboll 2 · Basket 1 · 4 banor

    4 platser
  8. Dolores Hidalgo

    Tennis 3 · 4 banor

    3 platser
  9. Silao de la Victoria

    Tennis 2 · Basket 1 · 4 banor

    3 platser
  10. Abasolo

    Sjumannafotboll 1 · Basket 1 · 3 banor

    2 platser
  11. Salamanca

    Padel 1 · Sjumannafotboll 1

    2 platser
  12. San Francisco del Rincón

    Tennis 1 · Basket 2 · 2 banor

    2 platser
  13. Santa Catarina

    Basket 2 · 5 banor

    2 platser
  14. Santa Cruz de Juventino Rosas

    Tennis 1 · Basket 1 · 1 bana

    2 platser
  15. Victoria

    Basket 2 · 1 bana

    2 platser
  16. Acámbaro

    Basket 1 · 1 bana

    1 plats
  17. Apaseo el Alto

    Basket 1 · 3 banor

    1 plats
  18. Comonfort

    Basket 1 · 1 bana

    1 plats
  19. Cortazar

    Padel 1

    1 plats
  20. 1 plats
  21. Jaral del Progreso

    Basket 1 · 1 bana

    1 plats
  22. Manuel Doblado

    Basket 1 · 3 banor

    1 plats
  23. Purísima del Rincón

    Tennis 1 · Basket 1 · 1 bana

    1 plats
  24. Salvatierra

    Tennis 1 · 1 bana

    1 plats
  25. 1 plats

Sporter i Guanajuato

Sporter i Guanajuato
SportPlatserBanorStäder
Padel34418
Tennis377713
Pickleball842
Squash313
Sjumannafotboll1017
Basket433721

Guanajuato har 6 166 934 invånare enligt INEGI:s folk- och bostadsräkning 2020. Platser med banor per 100 000 invånare: 1,9.

Kommunnamn och befolkning: INEGI, Marco Geoestadístico och folk- och bostadsräkningen 2020. Källa: INEGI

Städer i Guanajuato, flest platser först

Städer i Guanajuato, flest platser först
StadPlatserBanorPadelTennisPickleballMed namn
León2924174426
San Miguel de Allende1436511410
Guanajuato141416011
Celaya10213409
Irapuato10205109
Moroleón6101106
San Luis de la Paz440104
Dolores Hidalgo340303
Silao de la Victoria340202
Santa Catarina250002
Abasolo230002
San Francisco del Rincón220102
Santa Cruz de Juventino Rosas210101
Victoria210002
Salamanca201002
Apaseo el Alto130001
Manuel Doblado130001
Acámbaro110001
Comonfort110001
Dolores Hidalgo Cuna de la Independencia Nacional110001
Jaral del Progreso110001
Purísima del Rincón110101
Salvatierra110101
Cortazar101001
Valle de Santiago100001

Platserna med flest banor i Guanajuato

  1. Parque Bicentenario · San Miguel de Allende · 9 banor
  2. Bosque Deportivo · San Miguel de Allende · 8 banor
  3. Padelismo Indoor Pádel Club · Irapuato · 6 banor
  4. Península Padel Club · León · 6 banor
  5. Tie-Break Irapuato Padel Club · Irapuato · 6 banor

Granskade klubb för klubb

Guider för Guanajuato

OpenStreetMap har nästan ingen padel eller pickleball. Det har våra guider: vi bygger dem klubb för klubb, med deras banor och hur man bokar.

Föreslå en klubb

Saknar du en klubb i Guanajuato? Föreslå den

Om du känner till en klubb eller banor som inte finns här, skicka oss namnet och var den ligger. Vi kontrollerar den och lägger till den.

Föreslå
OpenStreetMap-data

Varifrån de här platserna kommer

Det är tennis-, padel- och pickleballbanor som frivilliga ritat in på OpenStreetMap (ögonblicksbild från 25 september 2026), plus klubbar vi undersökt i offentliga källor. Vi har utelämnat hotell, inhägnade bostadsområden och skolor. Vi har inte verifierat dem: uppgifter kan saknas eller vara inaktuella, så kontrollera innan du åker.

Platser och banor från OpenStreetMap, licensierade under ODbL: © OpenStreetMap-bidragsgivare

Klubbar undersökta i offentliga källor, inte OpenStreetMap; varje notering anger sin egen: inegi.org.mx, instagram.com, facebook.com, padeldir.com, femexpb.com, femepa.app, tenisfmt.com, almomento.mx, ….

Fortsätt leta

13 klubbar · 71 banorHitta en match