Hoppa till innehållet
MeetAndPlay

Öppna data · utgåva 2026

Padelrapport för Mexiko 2026

Var Mexiko spelar padel, tennis och mer, delstat för delstat och stad för stad, med data redo att ladda ner och citera.

Landet i siffror

Platser och banor registrerade i OpenStreetMap per 25 september 2026.

städer med banor
255
kartlagda banor
2 307
namngivna platser
354
platser med banor
1 052
delstater med banor
32

Utöver den öppna kartan granskade vi 15 klubbar i Cancún och Riviera Maya för hand: 72 padelbanor, 6 tennisbanor och 8 pickleballbanor.

Padel, tennis och pickleball

Hur platserna fördelas på sporterna. En plats med flera sporter räknas i var och en.

Platser per sport och deras andel av totalen
  1. Padel51 · 4,8 %
  2. Tennis1 005 · 93,9 %
  3. Pickleball14 · 1,3 %

Räknar platser som erbjuder sporten, inte banor: OpenStreetMap delar inte alltid upp banor per sport.

Padel växer snabbare än kartan

OpenStreetMap registrerar 51 platser med padel i hela landet, medan Internationella padelförbundet uppskattar över 630 klubbar och 2 300 banor. De flesta padelklubbar finns inte på den öppna kartan än, och därför håller den här rapporten isär det som är kartlagt och det som är uppskattat.

Rankning av delstater

Delstaterna med flest kartlagda banor, där padel och pickleball redan finns, och hela tabellen.

De 10 delstaterna med flest kartlagda banor
  1. Ciudad de México323
  2. Jalisco176
  3. Baja California164
  4. Estado de México146
  5. Nuevo León128
  6. Quintana Roo120
  7. Chihuahua109
  8. Yucatán89
  9. Michoacán83
  10. Querétaro80
Delstater med flest padelplatser
  1. Yucatán8
  2. Sonora7
  3. Coahuila6
  4. Jalisco5
  5. Ciudad de México3
  6. Chihuahua3
  7. Querétaro3
  8. San Luis Potosí3

Räknar platser som erbjuder sporten, inte banor: OpenStreetMap delar inte alltid upp banor per sport.

Delstater med flest pickleballplatser
  1. Sonora4
  2. Jalisco2
  3. Baja California2
  4. Estado de México1
  5. Quintana Roo1
  6. Baja California Sur1
  7. Guanajuato1
  8. Nayarit1

Räknar platser som erbjuder sporten, inte banor: OpenStreetMap delar inte alltid upp banor per sport.

Alla delstater, rangordnade efter kartlagda banor
#DelstatPlatserBanorMed padelMed tennisMed pickleballStäder
1Ciudad de México124323312101
2Jalisco98176591222
3Baja California5816425527
4Estado de México81146080129
5Nuevo León34128133013
6Quintana Roo7112007117
7Chihuahua4510934308
8Yucatán488984106
9Michoacán3283131011
10Querétaro338033105
11Guanajuato3077229113
12Veracruz3673036016
13Puebla287102807
14Sonora3770731410
15Baja California Sur366403615
16Colima255702504
17Sinaloa225612106
18Coahuila245562007
19San Luis Potosí165031305
20Guerrero204321905
21Hidalgo2338023014
22Chiapas213802106
23Aguascalientes142911303
24Morelos162811507
25Tamaulipas112401105
26Oaxaca102101008
27Durango9191906
28Tabasco8190804
29Nayarit171801713
30Zacatecas7160615
31Campeche7121602
32Tlaxcala111101105

Rankning av städer

Städerna med flest kartlagda banor och de som redan har padel på kartan.

De 15 städerna med flest kartlagda banor
  1. Ciudad de México, Ciudad de México323
  2. Zapopan, Jalisco74
  3. Chihuahua, Chihuahua72
  4. Mérida, Yucatán67
  5. Cancún, Quintana Roo58
  6. Morelia, Michoacán53
  7. Tijuana, Baja California52
  8. Los Cabos, Baja California Sur50
  9. Querétaro, Querétaro49
  10. Valle de Bravo, Estado de México45
  11. Puebla, Puebla45
  12. San Luis Potosí, San Luis Potosí45
  13. Monterrey, Nuevo León41
  14. Mexicali, Baja California40
  15. San Pedro, Nuevo León38
Städer med flest padelplatser
  1. Mérida, Yucatán8
  2. Cajeme, Sonora7
  3. Torreón, Coahuila5
  4. Ciudad de México, Ciudad de México3
  5. Zapopan, Jalisco3
  6. Querétaro, Querétaro2
  7. Ciudad Juárez, Chihuahua2
  8. Mexicali, Baja California2

Räknar platser som erbjuder sporten, inte banor: OpenStreetMap delar inte alltid upp banor per sport.

De 15 städerna med flest kartlagda banor
#StadPlatserBanorMed padelMed tennisMed pickleball
1Ciudad de México12432331210
2Zapopan34743310
3Chihuahua25721240
4Mérida27678200
5Cancún35580350
6Morelia14530140
7Tijuana16520151
8Los Cabos26500261
9Querétaro15492140
10Valle de Bravo33450330
11Puebla12450120
12San Luis Potosí1045280
13Monterrey941090
14Mexicali1040280
15San Pedro838170

Sammanhang: vad andra källor säger

Siffror publicerade av tredje part, var och en länkad. De är riktningsgivande uppskattningar, inte antal som MeetAndPlay verifierat.

Metod

Källa: OpenStreetMap. Data © OpenStreetMap-bidragsgivare, tillgänglig under Open Database License (ODbL 1.0). Ögonblicksbild från 25 september 2026. openstreetmap.org/copyright

En plats är en klubb, ett sportcenter, en park eller en grupp banor som ritats in på kartan. En bana är varje spelyta som registrerats där.

Siffror per sport räknar platser, inte banor: en plats med padel och tennis förekommer i båda kolumnerna.

Vi kontrollerade klubbarna i Cancún och Riviera Maya en och en mot offentliga källor: varje klubbs adress, webbplats och sociala konton. Det är den enda delen av rapporten som verifierats för hand.

OpenStreetMap redigeras av frivilliga och underregistrerar nya och privata klubbar, särskilt för padel och pickleball. De här siffrorna är ett golv, inte en folkräkning.

Den här utgåvan publicerar inga priser: det finns ännu inte tillräckligt många av klubbarna bekräftade priser för att räkna ut ett medelvärde per stad utan att hitta på.

Platser och banor från OpenStreetMap, licensierade under ODbL: © OpenStreetMap-bidragsgivare

Ladda ner och citera

Tabellen per delstat finns som CSV. Du får använda och publicera den på nytt genom att ange källan och respektera ODbL-licensen.

Så citerar du

Källa: MeetAndPlay, Reporte del Pádel en México 2026

Kod att bädda in på din webbplats

<p>Källa: <a href="https://meetandplay.mx/sv/reporte-padel-mexico">MeetAndPlay, Reporte del Pádel en México 2026</a></p>
13 klubbar · 71 banorHitta en match