Hoppa till innehållet
MeetAndPlay

Delstat · OpenStreetMap och offentliga källor

Banor i Jalisco: alla städer, på en karta

Platser
307
Kartlagda banor
489
Städer
49
Sport
Karta över Jalisco med en punkt för varje stad med banorListan bredvid kartan har samma platser, som text.Zapotlanejo, 1 platsMascota, 1 platsUnión de Tula, 2 platserLa Huerta, 11 platser

Zapopan

85 platser · 158 banor

Se staden
Platser per stadValdTryck på en punkt© OpenStreetMap

49 städer

Sortera

Tryck på en stad för att se alla platser på kartan.

  1. Zapopan

    Tennis 34 · Pickleball 3 · Padel 22 · 158 banor

    85 platser
  2. Guadalajara

    Tennis 12 · Pickleball 1 · Padel 5 · 86 banor

    Granskad guide
    59 platser
  3. Puerto Vallarta

    Tennis 12 · Pickleball 4 · Padel 5 · 47 banor

    Granskad guide
    23 platser
  4. Tlajomulco de Zúñiga

    Tennis 8 · Padel 1 · 31 banor

    18 platser
  5. San Pedro Tlaquepaque

    Tennis 3 · Padel 1 · 24 banor

    16 platser
  6. La Huerta

    Tennis 11 · 14 banor

    11 platser
  7. Cihuatlán

    Tennis 5 · Pickleball 1 · 13 banor

    10 platser
  8. Chapala

    Tennis 1 · Pickleball 4 · 7 banor

    8 platser
  9. 7 platser
  10. El Salto

    Tennis 1 · 8 banor

    5 platser
  11. Jocotepec

    Tennis 3 · Pickleball 2 · 10 banor

    5 platser
  12. Autlán de Navarro

    Padel 1 · 5 banor

    4 platser
  13. Ocotlán

    Tennis 1 · 6 banor

    4 platser
  14. Zapotiltic

    13 banor

    4 platser
  15. Sayula

    Tennis 1 · 4 banor

    3 platser
  16. Tamazula de Gordiano

    Tennis 1 · 5 banor

    3 platser
  17. Tepatitlán de Morelos

    Padel 2 · 3 banor

    3 platser
  18. 2 platser
  19. San Gabriel

    Tennis 1 · 2 banor

    2 platser
  20. 2 platser
  21. Tecalitlán

    Tennis 1 · 2 banor

    2 platser
  22. Teocaltiche

    Tennis 2 · 2 banor

    2 platser
  23. Tonalá

    2 banor

    2 platser
  24. Unión de Tula

    Tennis 2

    2 platser
  25. Acatic

    Tennis 1 · 1 bana

    1 plats
  26. Arandas

    1 bana

    1 plats
  27. 1 plats
  28. 1 plats
  29. Cocula

    1 bana

    1 plats
  30. 1 plats
  31. El Limón

    4 banor

    1 plats
  32. Jamay

    1 bana

    1 plats
  33. 1 plats
  34. Mascota

    Tennis 1 · 1 bana

    1 plats
  35. 1 plats
  36. 1 plats
  37. 1 plats
  38. San Julián

    Tennis 1 · 1 bana

    1 plats
  39. Tala

    3 banor

    1 plats
  40. 1 plats
  41. 1 plats
  42. 1 plats
  43. Tonila

    1 bana

    1 plats
  44. Tuxcueca

    1 bana

    1 plats
  45. Tuxpan

    2 banor

    1 plats
  46. 1 plats
  47. 1 plats
  48. 1 plats
  49. Zapotlanejo

    Tennis 1

    1 plats

Sporter i Jalisco

Sporter i Jalisco
SportPlatserBanorStäder
Padel38778
Tennis10316421
Pickleball15156
Squash602
Sjumannafotboll192411
Basket15420941

Jalisco har 8 348 151 invånare enligt INEGI:s folk- och bostadsräkning 2020. Platser med banor per 100 000 invånare: 3,7.

Kommunnamn och befolkning: INEGI, Marco Geoestadístico och folk- och bostadsräkningen 2020. Källa: INEGI

Städer i Jalisco, flest platser först

Städer i Jalisco, flest platser först
StadPlatserBanorPadelTennisPickleballMed namn
Zapopan851582234367
Guadalajara5986512155
Puerto Vallarta2347512415
Tlajomulco de Zúñiga183118012
San Pedro Tlaquepaque162413016
La Huerta111401100
Cihuatlán10130518
Chapala870147
Zapotlán el Grande750007
Jocotepec5100322
El Salto580104
Zapotiltic4130004
Ocotlán460104
Autlán de Navarro451004
Tamazula de Gordiano350103
Sayula340103
Tepatitlán de Morelos332002
San Juan de los Lagos250002
Gómez Farías220002
San Gabriel220102
Tecalitlán220101
Teocaltiche220202
Tonalá220002
Unión de Tula200202
Casimiro Castillo140001
El Limón140001
Atotonilco el Alto130001
Tala130001
Mexticacán120001
Tuxpan120001
Zacoalco de Torres120001
Acatic110101
Arandas110001
Cocula110001
Jamay110001
Mascota110100
Poncitlán110001
San Ignacio Cerro Gordo110001
San Julián110101
Techaluta de Montenegro110001
Tecolotlán110001
Tizapán el Alto110001
Tonila110001
Tuxcueca110001
Villa Purificación110001
Zapotitlán de Vadillo110001
Degollado100001
Lagos de Moreno101001
Zapotlanejo100101

Platserna med flest banor i Jalisco

  1. Club Atlas Colomos · Zapopan · 20 banor
  2. Padel Factory GDL · Zapopan · 12 banor
  3. Complejo Deportivo Universitario · Guadalajara · 11 banor
  4. Padel Sport Zona Real · Zapopan · 9 banor
  5. Club de Futbol 7 La Villa · Tlajomulco de Zúñiga · 8 banor

Granskade klubb för klubb

Guider för Jalisco

OpenStreetMap har nästan ingen padel eller pickleball. Det har våra guider: vi bygger dem klubb för klubb, med deras banor och hur man bokar.

Föreslå en klubb

Saknar du en klubb i Jalisco? Föreslå den

Om du känner till en klubb eller banor som inte finns här, skicka oss namnet och var den ligger. Vi kontrollerar den och lägger till den.

Föreslå
OpenStreetMap-data

Varifrån de här platserna kommer

Det är tennis-, padel- och pickleballbanor som frivilliga ritat in på OpenStreetMap (ögonblicksbild från 25 september 2026), plus klubbar vi undersökt i offentliga källor. Vi har utelämnat hotell, inhägnade bostadsområden och skolor. Vi har inte verifierat dem: uppgifter kan saknas eller vara inaktuella, så kontrollera innan du åker.

Platser och banor från OpenStreetMap, licensierade under ODbL: © OpenStreetMap-bidragsgivare

Klubbar undersökta i offentliga källor, inte OpenStreetMap; varje notering anger sin egen: inegi.org.mx, instagram.com, facebook.com, padeldir.com, femexpb.com, femepa.app, tenisfmt.com, almomento.mx, ….

Fortsätt leta

13 klubbar · 71 banorHitta en match